Wróć do Aktualności

Światłowód synonimem nowoczesnego biznesu. Jak sieć światłowodowa wpływa na rozwój przedsiębiorstw?

Dostęp do internetu zmienia warunki gry dla lokalnego biznesu. Jednak czy sam „dostęp” jest wystarczający, by firmy faktycznie mogły się rozwijać? Nie do końca. Ważne aby sieć była stabilna, bezpieczna, a przesył danych jak najszybszy. Wszystkie te elementy łączy w sobie światłowód i to właśnie on może być dla lokalnych przedsiębiorców trampoliną do dalszego rozwoju. W jaki sposób? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Jak lokalny biznes korzysta na dostępie do światłowodu?

Dostęp do internetu umożliwia firmom oferowanie swoich usług czy produktów online, a co za tym idzie – daje szansę na dotarcie do szerszej grupy klientów, nawet na całym świecie. Jednak jeśli chcemy wejść na wyższy poziom cyfryzowania biznesu, zatrudniać pracowników zdalnie i korzystać z rozwiązań chmurowych czy nowoczesnych narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję – potrzebujemy bardziej stabilnego i jeszcze szybszego łącza. „Zwykły” internet (np. mobilny) zabezpieczający proste potrzeby indywidualnego odbiorcy może nie wystarczyć w przypadku odbiorcy biznesowego.

Dostęp do sieci światłowodowej praktycznie eliminuje technologiczne przeszkody i ograniczenia, gwarantując najszybszy możliwy przesył danych oraz najbardziej stabilne połączenie. Ta technologia stale się też rozwija, a parametry internetu światłowodowego są ulepszane: obecnie za pomocą kabli światłowodowych osiągana jest przepustowość do 100 Gb/s.

Co mogą zyskać lokalne firmy zastępując dotychczasowe łącze światłowodem? Na kilku poniższych przykładach pokazujemy możliwości:

  • Biuro rachunkowe – zwiększona prędkość przesyłu danych pozwoli firmie zainwestować np. w chmurę obliczeniową czy dostęp do centrów danych, gdzie informacje będą bezpiecznie przechowywane. Dzięki temu biuro może wykonywać swoją pracę szybciej, zapewnić usługi lepszej jakości czy zwiększyć liczbę klientów, bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób lub rozbudowywania infrastruktury. Pomoże to nie tylko zoptymalizować koszty, a też zwiększyć efektywność działania.
  • Przychodnia – światłowód umożliwi rozszerzenie portfolio usług o rozwiązania digitalowe, jak np. wideoporady, co pozwoli przyspieszyć obsługę pacjentów oraz objąć opieką osoby, które ze względu na swój stan zdrowia mają problemy z przemieszczaniem się.
  • Doradztwo – osoba prowadząca jednoosobową działalność w sektorze usług doradczych może zacząć korzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań online, takich jak np. program do obróbki grafik Canva, służący do wysyłki prostych newsletterów MailChimp czy platforma Moodle do organizowania szkoleń elearningowych, a także rozszerzać swoje usługi na cały kraj, czy nawet świat, utrzymując kontakt z klientami wyłącznie w trybie online (za pomocą MS Teams czy Zoom).

Na rozwoju lokalnych przedsiębiorstw korzysta też operator

Jeśli na dostępie do światłowodu zyskują lokalni przedsiębiorcy, naturalnie zyskują także lokalni operatorzy, których biznes napędzany jest potrzebą klientów końcowych. Jednak zapewnienie dostępu do światłowodu większej liczbie gospodarstw domowych czy firm – już nie w dwóch czy trzech okolicznych gminach, ale nawet w całym województwie – może być dla lokalnego operatora wyzwaniem bardzo trudnym, wymagającym zbyt dużej i ryzykownej inwestycji, a bywa że ze względu na koszty – nieosiągalnym.

Potrzeba rozbudowy sieci wpływa więc na poszukiwanie rozwiązań zdecydowanie bardziej efektywnych niż indywidualne działania lokalnych operatorów. Model otwarty, który pozwala na korzystanie z dynamicznie rozbudowywanej sieci wielu mniejszym podmiotom, to przyszłość tego typu inwestycji, a w konsekwencji rozwoju sieci światłowodowej na dużą skalę.

Czym jest otwarty model udostępniania sieci

W modelu otwartym wszyscy zainteresowani operatorzy korzystają z jednej infrastruktury, której koszty planowania, budowy i modernizacji są po stronie operatora hurtowego. Za rozwój całej sieci nie płacą więc operatorzy detaliczni. Nie oni też muszą dbać o skuteczność całego procesu inwestycyjnego. Zatem zamiast finansować swój dalszy rozwój kredytem i budować własną sieć, operator detaliczny podpisuje umowę, która pozwala korzystać mu z rozbudowanej sieci światłowodowej docierającej do milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Wróć do początku artykułu