Wróć do Aktualności

Rozwój sieci światłowodowej a przyszłość biznesu i codziennego życia Polaków

Urząd Komunikacji Elektronicznej podaje, że liczba punktów końcowych sieci światłowodowych w 2021 r. wynosiła ponad 6 mln. To oznacza wzrost o 59 proc. w stosunku do roku poprzedniego* . Danych za rok 2022 należy oczekiwać w lipcu br. Jednak z dużym prawdopodobieństwem w tym obszarze zostanie odnotowany wzrost. Podobnie będzie też w kolejnych latach. Cały czas są planowane nowe inwestycje w infrastrukturę sieciową, obejmujące układanie nowych kabli światłowodowych, modernizację istniejącej infrastruktury oraz rozbudowę stacji bazowych.

Taki kierunek nie dziwi: sieć światłowodowa jest fundamentem nowoczesnej gospodarki cyfrowej. Dzięki wysokiej przepustowości, stabilności, niezawodności oraz niskim opóźnieniom, umożliwia przesyłanie ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym. Jej rozwój umożliwi zatem rodzimym firmom osiągnięcie większej efektywności i konkurencyjności na globalnym rynku, a Polakom zapewni nowe możliwości w codziennym życiu. W jaki sposób?

Wprowadzenie 5G

Wraz z rozwojem sieci światłowodowej Polska będzie kontynuować wdrażanie kolejnej generacji technologii mobilnej zwanej 5G. Sieć światłowodowa dostarcza infrastrukturę i połączenia o dużej przepustowości oraz niskim opóźnieniu, które są niezbędne dla funkcjonowania technologii 5G. Z kolei 5G wykorzystuje te połączenia, aby zapewniać szybki i niezawodny szerokopasmowy internet mobilny oraz do obsługi zaawansowanych aplikacji. Obecnie technologia 5G pozwala na strumieniowe treści w wysokiej rozdzielczości, grę w gry online, optymalizację procesów produkcyjnych, analizę danych w czasie rzeczywistym itp. W kolejnych latach będzie coraz częściej wykorzystywana w różnych sektorach gospodarki, takich jak: telekomunikacja, przemysł, transport czy służba zdrowia.

Rozwój Internetu Rzeczy

Powszechny dostęp do Internetu (poprzez sieć światłowodową lub mobilną 5G) umożliwi z kolei rozwój Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Jest to koncepcja, według której przedmioty codziennego użytku, wyposażone w odpowiednie sensory i łączność internetową, są w stanie komunikować się oraz wymieniać danymi między sobą, a także z ludźmi. Oznacza to połączenie fizycznego świata z cyfrowym. IoT już teraz znajduje zastosowanie w wielu obszarach życia codziennego i branżach, a z czasem zarówno obszarów, jak i rozwiązań będzie coraz więcej. Są to np.:

  1. Inteligentne domy: IoT umożliwia automatyzację i integrację różnych urządzeń w domu, takich jak oświetlenie, zamki, termostaty, systemy audio-wideo itp. Pozwala to na zdalne sterowanie domem i monitorowanie go za pomocą np. smartfonów.
  2. W przemyśle IoT znajduje zastosowanie w monitorowaniu i optymalizacji procesów produkcyjnych. Urządzenia wyposażone w sensory są wykorzystywane do zbierania danych z maszyn, monitorowania warunków pracy, prognozowania usterek, zarządzania zapasami i inwentarzem oraz zwiększania efektywności operacyjnej.
  3. Technologia IoT jest wykorzystywana do budowania inteligentnych miast, poprzez wsparcie w zarządzaniu zasobami miejskimi, takimi jak oświetlenie uliczne, systemy ogrzewania czy sieci wodociągowe. Celami są zwiększenie wydajności miast oraz bezpieczeństwa i jakości życia ludzi.
  4. IoT jest stosowany w monitorowaniu pacjentów, zarządzaniu przypomnieniami o przyjmowaniu leków czy zdalnej opiece medycznej.
  5. W rolnictwie Internet Rzeczy jest wykorzystywany w celu monitorowania i zarządzania procesami rolnymi, takimi jak nawadnianie czy monitorowanie upraw. Pomaga to rolnikom w optymalizacji produkcji, minimalizacji strat i zwiększeniu wydajności.
  6. W obszarze transportu IoT jest stosowany do monitorowania i śledzenia ładunków, zarządzania flotą pojazdów czy optymalizacji tras. Umożliwia to np. skrócenie czasu dostaw i lepsze zarządzanie całym łańcuchem.

Rozwój sztucznej inteligencji (AI)

Rozwój sieci światłowodowej, 5G i Internetu Rzeczy będzie miał z kolei wpływ na postęp w dziedzinie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI). Między innymi w następujących obszarach:

  1. Systemy monitoringu i analizy w czasie rzeczywistym: Sieć światłowodowa umożliwia przesyłanie danych w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe dla systemów monitoringu i analizy opartych na AI. Przykładowo, w systemach monitoringu ruchu drogowego, dane z kamer i czujników mogą być przesyłane natychmiastowo do systemu AI, który analizuje i podejmuje decyzje w czasie rzeczywistym.
  2. Połączone urządzenia IoT: Sieć światłowodowa umożliwia efektywną komunikację między urządzeniami IoT. To tworzy bogate źródło danych dla systemów AI. Na przykład dane zbierane z czujników w inteligentnych domach, inteligentnych miastach czy w przemyśle mogą być wykorzystane przez algorytmy uczenia maszynowego, aby wyciągać wnioski, prognozować i optymalizować działanie systemów.
  3. Bezobsługowe pojazdy: Sieć światłowodowa umożliwia szybką wymianę danych w czasie rzeczywistym między infrastrukturą drogową, pojazdami i systemem AI odpowiedzialnym za sterowanie nimi. Jest to istotne dla rozwoju autonomicznych pojazdów, które wymagają ciągłej komunikacji, przesyłania dużej ilości danych i szybkiej reakcji.

Rozbudowa sieci światłowodowych jest zatem pierwszym krokiem do stworzenia inteligentnych miast oraz wsi. To właśnie od jakości łączy i zasięgu sieci FTTH będzie zależał progres w rozwoju 5G, Internetu Rzeczy i AI oraz tworzeniu nowych rozwiązań wykorzystujących te technologie.


* Źródło: Raport Telko.in „Rynek sieci światłowodowych w Polsce”

Wróć do początku artykułu