Wróć do Aktualności

Dostęp do szerokopasmowego internetu podnosi wartość nieruchomości

Od 2020 roku praca zdalna dla wielu z konieczności stała się normą. W 2022 r. Pew Research Center wskazywało, że aż 60% pracowników chce przez większość czasu lub na stałe pracować z domu[1]. Obecnie, według najnowszych danych Forbes z 2023 roku, 12,7% pracowników pełnoetatowych na świecie pracuje na home office, a 28,2% pracowników w hybrydowym modelu pracy[2]. Niezaprzeczalnie trendy technologiczne (np. zapotrzebowanie na nowe umiejętności digital, przejście z offline na online), społeczno-kulturowe (np. nacisk na wellbeing, work-life balance) i ekonomiczne (wysoka inflacja i potrzeba redukcji kosztów) przyczyniły się do pogłębienia tego zjawiska. Jak przewiduje Omdia – rewolucja na rynku pracy nie zwalnia tempa: do 2025 roku hybrydowy model pracy przyjmie prawie 48% siły roboczej na świecie[3]. W ślad za zmianami w modelu pracy systematycznie rosną potrzeby pracowników dotyczące wolumenu transferu danych oraz szybkości internetu. Sieć szerokopasmowa okazuje się zatem naturalną odpowiedzią na światowe reformy. Rosnące zainteresowanie technologią FTTH przekłada się na większy popyt na nieruchomości zawierające dostęp do szerokopasmowego internetu, a tym samym – na ich finalną wycenę.

Światłowód a globalny rynek nieruchomości

„Nabywcy domów inwestują w funkcje, które odzwierciedlają zmiany w ich życiu” – zaznacza Amanda Pendleton, ekspertka ds. trendów w nieruchomościach w Zillow Group. Amerykańska firma Zillow, czyli najczęściej odwiedzana platforma sprzedaży nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, przeanalizowała ponad 230 cech nieruchomości na podstawie ponad 3 milionów ofert sprzedaży domów w latach 2020-2021 i wyróżniła te, które przyczynią się do wzrostu ich wartości[4]. Wyniki nie zaskakują – wśród kluczowych determinantów sprzedaży przoduje szybki internet szerokopasmowy, a statystycznie konsumenci są skorzy dopłacić za niego aż 2,5% ogólnej ceny nieruchomości.

Na rynku amerykańskim, według ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczo-doradczą RVA LLC, kupujący są skłonni zapłacić 2% extra za dom lub mieszkanie podłączone do sieci FTTH, a wynajmujący są gotowi średnio zapłacić aż 15% więcej niż wynosi cena nieruchomości bez światłowodu[5]. Z kolei badanie stowarzyszenia Fibre Broadband Association przeprowadzone na Uniwersytecie Kolorado, wykonane na próbie ponad pół miliona transakcji na rynku nieruchomości i zestawione z mapą dostępności łączy światłowodowych National Broadband Map, wykazało, że wartość domów wyposażonych w łączność FTTH wzrasta o 3,1% w porównaniu z podobnymi nieruchomościami bez dostępu do sieci światłowodowej[6]. Autorzy badania podkreślają, że inwestycje w światłowód skutecznie poprawiają rentowność ekonomiczną i jakość życia społeczności, a dla władz lokalnych i deweloperów mogą stanowić dodatkowy katalizator dla innowacji gospodarczych i edukacyjnych.

O korzyściach, jakie sieć światłowodowa może wnieść do ogólnej wyceny nieruchomości, przekonali się także Brytyjczycy. Okazało się, że stabilne łącze może odgrywać kluczową rolę przy wyborze zakwaterowania do kupienia lub wynajęcia. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii już w 2016 roku wykazało, że osoby poszukujące nieruchomości są w stanie zapłacić o 23 tysiące funtów więcej za prędkość min. 100 Mb/s[7]. Według tej samej ankiety 70% osób sprawdza dostępną prędkość łącza szerokopasmowego przed przeprowadzką, a 60% osób uważa, że ​​szybki internet szerokopasmowy ma większe znaczenie niż posiadanie dodatkowej sypialni, fajnych sąsiadów czy ogrodu. Według ankiety przeprowadzonej w 2021 roku wśród prawie 300 brytyjskich agentów nieruchomości, jeden na trzech właścicieli domów z szerokopasmowym łączem o przepustowości co najmniej 300 Mb/s oczekuje, że jego nieruchomość będzie wyceniana o 5 tysięcy funtów więcej, niż gdyby nie miała dostępu do światłowodowej łączności sieciowej. Jakość łącza szerokopasmowego została uznana przez 20% agentów nieruchomości za najważniejszy czynnik dla nabywców nieruchomości, zaraz po ich wielkości (23%)[8].

Podobne zjawisko obserwujemy na sąsiednim rynku – z badania przeprowadzonego w 2021 r. w Niemczech dla koncernu Eutelsat wynika, że 1/5 dorosłych Niemców wycenia mieszkanie o 10% mniej, jeśli szybkość dostępnego w nim łącza nie odpowiada ich oczekiwaniom[9]. Trend ten nasila się w mniejszych miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców. W tych regionach według 14% ankietowanych słabe łącze internetowe może skutkować spadkiem wartości mieszkania aż o 20%.

Need for Speed – dla nowych odbiorców

Nie ulega wątpliwości, że omawiane zjawisko ma związek z segmentem nabywców – nastawieni na karierę Millenialsi to obecnie największa grupa demograficzna kupująca nieruchomości, która priorytetowo traktuje dostęp do łączności internetowej. Ramię w ramię z Millenialsami idą niezależni Gen Z: zorientowani na komfortowy styl życia, nowoczesne udogodnienia i ogólnospołeczne korzyści z bezprzewodowego internetu[10]. Millenialsi i Gen Z to dwie generacje, dla których szybki internet, zapewniający dostęp do rozwiązań smart, to jeden z kluczowych czynników przy wyborze nieruchomości. Według badania Rhino, amerykańskiej firmy dostarczającej ubezpieczenia dla ponad 2 mln najemców nieruchomości, prawie 95% najemców z pokolenia Z uznaje „szybkość Internetu w mieszkaniu” za „niezwykle istotne udogodnienie”, wpływające na decyzję o podpisaniu umowy z właścicielem[11].

Warto wspomnieć, że sieć światłowodowa jest także ważnym komponentem dla firm zarządzających nieruchomościami – przejście do systemów cloud i zdalnej łączności między parkami biznesowymi i biurowcami pozwala wynajmującym firmom zmniejszyć koszty i zwiększyć produktywność działań, szczególnie w przypadku spółek międzynarodowych. Jest też gwarantem bezpieczeństwa – podczas transmisji dane użytkowników, chronione specjalnymi algorytmami, są trudne do przechwycenia, a tym samym lepiej chronione niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

Szybkie łącze w cenie

Szybki Internet to jeden z kluczowych czynników kształtujących trendy na rynku nieruchomości – przyciąga nowe grupy nabywców, szukających strumieniowej i płynnej łączności online.  Wysokoprzepustowe łącze umożliwia dostęp do informacji, edukacji i bankowości online, a także do internetowych usług publicznych jak np. telemedycyna. Co więcej, potencjalni klienci coraz częściej zwracają uwagę na możliwość pracy zdalnej, dla której wysokoprzepustowe łącze ma kluczowe znaczenie. Na wartości zyskuje także dostęp do rozrywki, streamingu video i IoT (Internet of Things) – automatyzacja sprzętu domowego, zdalnie sterowane systemy audio i wideo, oświetlenie, smart kitchen, czy monitoring. Infrastruktura FTTH bez wątpienia stanowi zatem cenny kapitał, a nieruchomości wyposażone w łączność światłowodową są postrzegane przez potencjalnych nabywców jako pożądane inwestycje, za które są w stanie dopłacić niemałe pieniądze.

[1] https://www.pewresearch.org/social-trends/2022/02/16/covid-19-pandemic-continues-to-reshape-work-in-america/

[2] https://www.forbes.com/advisor/business/remote-work-statistics/

[3] https://omdia.tech.informa.com/marketing/campaigns/future-of-work

[4] https://www.prnewswire.com/news-releases/buyers-pay-up-to-3-7-more-for-homes-that-work-hard-play-hard-301502352.html

[5] https://techcentral.co.za/fibre-broadband-boosts-home-values/190065/

[6] https://communitynets.org/sites/www.muninetworks.org/files/2015-06-Fiber-or-Fireplace-Study.pdf

[7] https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3554021/The-cost-good-broadband-Home-buyers-pay-11-fast-connections-s-important-extra-room.html

[8] https://www.zdnet.com/home-and-office/networking/got-fast-broadband-it-could-have-a-surprising-impact-on-the-value-of-your-home/

[9] https://www.presseportal.de/pm/155104/4898988

[10] https://www.multifamilybiz.com/blogs/413/community_wide_wifi_has_become_the_most_important_

[11] https://f.hubspotusercontent30.net/hubfs/9205635/Informational%20Guides/In-Demand%20Amenities%20for%20Millennial%20and%20Gen%20Z%20Renters.pdf

Wróć do początku artykułu