Wróć do Aktualności

Polski Światłowód Otwarty i T-Mobile nawiązują współpracę

T-Mobile rozpoczął współpracę z największym wyłącznie hurtowym operatorem w Polsce, oferującym otwarty dostęp do swojej sieci szerokopasmowej – Polskim Światłowodem Otwartym. Dzięki niej T- Mobile zyska dostęp do sieci PŚO, obejmującej swoim zasięgiem blisko 3,8 mln gospodarstw domowych.

Umowa między spółkami została podpisana w grudniu br. i reguluje współpracę stron dotyczącą zarówno sieci HFC, jak i FTTH. Usługi hurtowe udostępniane są w modelu BSA (bitstream access). Dzięki tej umowie klienci, którzy dotąd byli poza zasięgiem oferty światłowodowej T-Mobile, lecz znajdują się w zasięgu sieci PŚO, uzyskają możliwość korzystania z niej. Wkrótce będą mogli skorzystać z pełnej oferty konwergentnej magentowego operatora.

Cieszymy się, że T-Mobile, jeden z największych operatorów w kraju, zauważył potencjał, płynący z naszej oferty i otwartego dostępu do sieci docierającej do blisko 3,8 mln domów w Polsce. Przez ostatnie miesiące przygotowywaliśmy się do uruchomienia usług T-Mobile na naszej sieci i jesteśmy gotowi, by już na początku 2024 roku pojawili się na niej pierwsi abonenci tego operatora – mówi Ignacio Irurita, Prezes Zarządu Polskiego Światłowodu Otwartego.

W Polsce od kilku lat następuje systematyczny wzrost liczby klientów korzystających z internetu w oparciu o BSA (bitstream access). W 2022 roku ich liczba zwiększyła się o 36,7 proc. w porównaniu do 2021 r., osiągając wartość 1,13 mln.*

Chcemy docierać z najlepszą ofertą usług konwergentnych T-Mobile do jak największej liczby klientów. Dlatego, mimo że już w tej chwili możemy pochwalić się drugim w skali kraju największym zasięgiem usług światłowodowych, ciągle poszerzamy dostępność naszej oferty, nawiązując współpracę z takimi partnerami jak Polski Światłowód Otwarty. Dzięki temu blisko 10 mln polskich gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z pełnej oferty T-Mobile – mówi Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska.

T-Mobile podkreśla, że jego inwestycje koncentrują się nie tylko na rozwoju sieci bezprzewodowej. Firma także intensywnie rozbudowuje infrastrukturę światłowodową, centra danych oraz rozwija kompetencje w zakresie ICT i bezpieczeństwa.

PŚO każdego miesiąca konsekwentnie realizuje plan zakładający rozbudowę sieci o ponad 2 mln gospodarstw domowych do 2028 roku, by docelowo swoim zasięgiem objąć ponad 6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Równolegle spółka modernizuje swoją sieć HFC do najnowszego standardu FTTH, na której dzięki wykorzystaniu technologii XGS-PON wszyscy operatorzy detaliczni mogą oferować usługi internetu stacjonarnego o prędkości nawet 5 Gb/s.

***
Polski Światłowód Otwarty sp. z o.o. (PŚO) – największy wyłącznie hurtowy operator oferujący wszystkim operatorom detalicznym otwarty, niedyskryminujący dostęp do sieci szerokopasmowej w Polsce. W momencie startu objął zasięgiem 3,7 mln gospodarstw domowych. Do 2028 roku planuje powiększyć zasięg o kolejne 2 mln, by docelowo objąć nim ponad 6 mln gospodarstw domowych. Proces rozbudowy i modernizacji sieci realizowany jest w najnowocześniejszej technologii w standardzie XGS-PON. Dzięki niej operatorzy korzystający z sieci PŚO będą mogli oferować sprzedaż usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gbit/s. Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego są spółka Plug Finco Sàrl wchodząca w skład Grupy InfraVia Capital Partners, specjalizującej się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych i P4 sp. z o.o., wchodząca w skład Grupy iliad.

Od ponad 25 lat, każdego dnia, T-Mobile cyfryzuje Polskę i łączy ludzi. Dzisiaj T-Mobile to zaawansowane rozwiązania, które ułatwiają funkcjonowanie we wszystkich sferach życia i biznesu, a przede wszystkim – łączą ponad 12,5 mln klientów. Firma tworzy silną sieć innowacyjnych technologii i usług, dzięki takim rozwiązaniom jak infrastruktura światłowodowa, usługi konwergentne, sieć 5G, serwisy rozrywkowe, rozwiązania chmurowe, data center czy usługi cyberbezpieczeństwa indywidualnego oraz dla biznesu. Oferuje usługi i produkty dostosowane do potrzeb klientów. Dlatego m.in. jako pierwsza wprowadziła w 2005 roku usługę transmisji danych BlueConnect, a w 2022 roku pierwsza udostępniła klientom całkowicie nielimitowaną ofertę abonamentu z 5G.

* Źródło: https://www.uke.gov.pl/akt/raport-o-stanie-rynku-telekomunikacyjnego-w-2022-roku,485.html

Kontakt dla mediów:

Polski Światłowód Otwarty
Magdalena Wójcicka
tel. 600 488 337
e-mail: Magdalena.Wojcicka@swiatlowodotwarty.pl

T-Mobile Polska
Jakub Chajdak
tel. 602 204 038
e-mail: Jakub.Chajdak@t-mobile.pl

Wróć do początku artykułu